A Coaching

Ki a Coach?

Professzionális beszélgetőtárs. Inspirátor, az elme edzője. Szemléletfejlesztő tréner.

Man jump

A coach egy professzionális, diszkrét beszélgetőtárs, egy segítő, támogató szakember, aki inspirál arra, hogy kihozd magadból a maximomot, mozgosítsd a rejtett erőforrásiadat, hogy  úgy élj, ahogy igazán szeretnél! A coach segít átlendülni, ha úgy érzed, összecsaptak a hullámok a fejed felett, vagy elakadtál egy helyzetben és nem tudod, merre indulj. Arra ösztönöz, hogy fókuszálj arra, ami igazán fontos számodra. Elgondolkodtál már azon, mi a legfontosabb az életedben? A családod? A karriered? Az egészséged? A barátaid? Van valami, amit ezzel kapcsolatban el szeretnél érni? Boldogabb emberi kapcsolatokat? Harmóniát? Új kihívásokat? Jobb munkahelyet? Több szabadidőt? Több pénz? Saját otthont? Külföldi munkát?  Továbbtanulást? Milyen eredménnyel lennéd elégedett? Mikor éreznéd magad igazán boldognak? A coach segítségével rendet teremthetsz a fejedben, ha úgy érzed, egy kicsit összegabalyodtak a szálak… A coach támogat, hogy a vágyad elérésére kitűzz egy 2-3 hónapon belül elérhető célt, majd együtt kidolgoztok egy akciótervet az elérésére, felkészít arra, hogy a szükséges lépéseket meg tudd tenni, hogy a célodat végül sikeresen elérd.

Úgy is szokták nevezni, hogy a coach az „elme edzője”, – aki ugyanúgy, mint egy sportedző -, személyesen foglalkozik a rábízott személlyel. A személyes képességeket felkutatja, azonosítja, az erősségekre építve és a fejlesztendő területeket erősítve támogat a coach. Segít kívülről, új perspektívából láttatni a dolgokat és az önkorlátozó hiedelmeket kiiktatni. Ezzel egy pozitívabb lelkiállapotba kerül a másik fél, így a teljesítménye ugrásszerűen megnő.  Végig a folyamat alatt arra ösztönöz a coach, hogy olyan végeredmény szülessen, amellyel elégedett lesz a másik fél.

Úgy vélem, hogy a coach egy szemléletfejlesztő tréner is egyúttal.  Bár igazából nem tanít, de maga a coaching folyamat egy öngerjesztő, szemléletfejlesztő tréning a résztvevők számára, és mivel a folyamatot a coach irányítja, így valójában trénerként is funkcionál.

Mi a Coaching?

Coaching, Motivation, success

 

Ahány coach, annyiféle értelmezés. Véleményem szerint a coaching egy interaktív, segítő, támogató, fejlesztő tevékenység, amely egy személyre szabott, cél- és cselekvés-orientált folyamatot ölel fel. Siker- és eredményorientált tevékenységek sorozata. A coaching arra irányul, hogy megtaláljuk azt az utat és azt a módszert, amellyel boldogabb, elégedettebb életet teremthetünk magunknak. Gyors segítséget tud nyújtani akkor, ha elakadtunk, vagy megrekedtünk egy ponton, ha konfliktusaink, dilemmáink vannak, vagy belekerültünk egy negatív spirálba. (Negatív spirál esetén azt érezzük, az életünk egyik területén bekövetkezett krízis negatív hatással van az összes többi területre is, vagyis magával rántja a többit is  – pl. elvesztíjük az állásunkat, ezzel az önbecsülésünk a romokba dől, ez kihatással van a családi életünkre, párkapcsolatunkra, egészségünkre, stb.) Egy külső, objektív szemlélő bevonásával azonban könnyedén rendet tudunk tenni a fejünkben. Én legalábbis azt vallom, hogy minden fejben dől el. Mindenkinek lehetősége van arra, hogy jelentősen javítson az életkörülményein, tehát a lehetőségeihez mérten elégedetten, boldogan éljen. Ám egyedül nagyon nehéz áttörést elérni. A coaching viszont éppen erre irányul: a lehetőségeket felkutatni és élni velük. 

A Coach és a hozzáforduló személy sikeres együttműködésének „képlete” nagyon egyszerű: Előrevivő cél kijelölése + Motiváció + Elkötelezett cselekvés = Siker, eredmény!  Mindez egy őszinte, bizalmon és partnerségen alapuló, diszkrét légkörben, személyes találkozások, vagy skype konzultációk eredményeképpen jöhet létre. Időben jól behatárolható, kb. 2-3 hónap, heti vagy kétheti rendszerességű konzultációk szükségesek a siker eléréséhez. És ami nagyon lényeges: a folyamat végére a coach-hoz forduló személy elsajátíthatja azt a tudást, azt a szemléletet, amellyel a jövőben más helyzetekben saját maga is képes lesz megoldani a problémáit.

Miért válaszd a coachingot?

Pszichológia és tanácsadás a két rokon szakterület. A coaching a pozitív pszichológián alapul, de nem terápia, mert kizárólag mentálisan egészséges emberekkel foglalkozik, akik bizonyos problémákkal, nehézségekkel küzdenek, vagy egyszerűen csak szeretnék fejleszteni magukat valamely területen. A coaching nem a múltat és az ok-okozati viszonyokat kutatja, hanem azt, hogy honnan indulunk, hova szeretnénk eljutni és ezt hogyan lehet megvalósítani, miben kell ehhez fejlesztenünk magunkat. A coaching jelszava az itt és most, és amin fejleszteni tudunk: önismeret, önbecsülés, szemléletmód, hozzáállás. Lehetséges, hogy új információk birtokába kell kerülnünk, át kell értékelnünk a dolgokat, vagy prioritásokat felállítani, fókuszálni szükséges az előrelépéshez.

Rokon terület még a tanácsadás is, ám a coach nem ad tanácsot, mert a coaching folyamat lényege az, hogy az ügyfél maga jöjjön rá a számára megfelelő megoldásra. Minden egészséges ember képes arra, hogy felismerje hogyan tud elégedettebb, boldogabb életét élni és tenni is csak ő maga tud érte. Azért fontos, hogy magáénak érezze a megoldási utat, mert akkor elkötelezett lesz a megvalósításban. A tanácsadás sokszor inkább ellenállást vált ki az emberben, nem pedig elkötelezettséget…

Összefoglalás:

Minden fejben dől el. A coaching segít, hogy a gondolataid, szavaid és a cselekedeteid valóban arra irányuljanak, ami előrébb visz ahhoz, hogy boldogabb, elégedettebb lehess a mindennapokban. Ha bármiben szeretnél előrébb jutni, keress meg és segítek, hogy ez mielőbb valóra váljon!

Hogyan működik a coaching?

Rávilágítunk a lehetőségeidre – hogy úgy élj,
ahogy igazán szeretnél!

Lighthouse at sunset

A coaching tehát egy interaktív, célorientált folyamat, amelyet a coach irányít és amelyből annyit tudsz kihozni, amennyit beleteszel. A coaching sikeressége ugyanis azon múlik, hogy mennyire őszintén tudsz megnyílni, szembesülni saját magaddal, hol tartasz most, hova szeretnél eljutni, milyen képességeid vannak, milyen területen kellene fejleszteni, változtatni, másrészt hajlandó vagy-e tenni azért, hogy előrébb juss. A coach ugyanis nem tudja megtenni a szükséges lépéseket helyetted. Ám elkísér és támogat ezen az úton: segít az akadályokat beazonosítani, átugorni, a falakat áttörni, vagy lebontani, a lehetőségekre rávilágítani, ráfókuszálni, és cselekvési terveket kidolgozni, hogy élni tudj velük…

Sokan úgy vélik, hogy a változásra, változtatásra való ösztönzés a coaching. Én úgy vélem nem ez a célja. A coaching fő célja és szerepe az, hogy jobban megismerd magad és más szemlélettel közelíts saját magadhoz és a környezetedhez. A beleragadt élethelyzetekből, a szokás hatalmából ki tudj törni. Az önkorlátozó hiedelmeidet ki tudd iktatni. A lehetőségeidet felismerve higgy magadban, hogy képes vagy rá, meg tudod csinálni, amit eltervezel. A coaching tehát egyfajta szemléletfejlesztés.

Metaforikusan egy önismereti utazáshoz hasonlítható az „élet tengerén” – ahol eddig sokszor csak sodródtunk, vagy céltalanul utaztunk kikötőből kikötőbe. A coaching-gal viszont célirányosan  keressük az utunkat, kijelöljük a célállomásokat, mert egyre jobb életet szeretnénk magunknak. Beszállunk kisebb és nagyobb hajókba, megteszünk hosszabb, vagy rövidebb távolságokat. Mostantól mi vagyunk a kapitányok  és a kezünkbe ragadjuk az irányítást az életünk felett! Előfordul, hogy ráébredünk arra, sokkal szívesebben kötnénk ki valahol máshol, mint eredetileg… Semmi gond, sőt! Épp ez  a folyamat lényege, hogy az igazán fontos és előrevivő célt megtaláljuk – ekkor az új úti célhoz igazítjuk a tervünket és erre dolgozunk ki alternatív útvonalakat, megoldásokat. Ha pedig egy külső körülmény, – mint pl. az időjárás – közbeszól, mi akkor is tartjuk magunkat a célhoz, mindössze annyi változik, hogy egy másik irányból, vagy egy másik úton közelítünk. Így működik a coaching.

Milyen helyzetekre nyújt a coaching megoldást?

  • nehéz élethelyzetek megoldása
  • életszerepek közötti egyensúly megtalálása
  • munkakeresés, vagy karrierút megtalálása
  • stressz- és kríziskezelés
  • önértékelés, önérvényesítés és társas kapcsolatok javítása
  • kiégés, motivációvesztés kezelése
  • párkapcsolat javítása vagy párkeresés
  • konfliktusok, elakadások feloldása
  • sikeresség, személyes hatékonyság fokozása
  • lehetőségeink felkutatása, kihasználása
  • anyagi helyzet javítása
  • kreativitás fejlesztése
  • időgazdálkodás javításával szabadidő teremtés
  • dilemmák eldöntése.

Meddig tart egy coaching folyamat?

  • Általában 4-5 találkozás eredményre szokott vezetni.
  • Amennyiben bonyolultabb, vagy sok szálon futó élethelyzetről van szó, akkor is maximum 8-10 alkalomnak elegendőnek kell lennie.
  • Az eredmény pedig hosszútávra szól, mert a folyamat végére a „Bölcsek kövét” megszerzed! Elsajátíthatod azt a szemléletet, azt a tudást és azt a hozzáállást, amivel az életed más területén, vagy más téma kapcsán önmagad is meg tudod oldani a problémákat.

Kik vesznek részt a coaching folyamatában?

  • Személyes coaching a leggyakoribb, ilyenkor az az egy személy veszt részt, aki segítségért fordul a coach-hoz.
  • Párkapcsolati coaching esetén lehet, hogy csak az egyik fő vesz részt, de ideális esetben a pár mindkét tagja részt vesz (először külön-külön, később együtt is).
  • Családi coaching esetén akár az egész család, vagy bármennyi családtag részt vehet.
  • Szülő-gyerek coaching esetén szintén lehet csak az egyik fél a résztvevő, vagy mindkét szülő és akár több gyermek is.
  • Team coaching esetén bármennyi csapattag részt vehet. A létszám függvényében ilyenkor egy coach-team irányítja a munkát.

A coaching eszközei

Több, mint százféle eszköz létezik. A leggyakrabban alkalmazott eszközök:

  • értő figyelem és speciális kérdezéstechnika
  • átkeretezés – új megközelítésből átértékeljük a helyzetet, így más jelentést adunk neki
  • vizualizációs eszközök (pl. élet- vagy mókuskerék)
  • EMK: erőszakmentes kommunikáció, „win-win” módszer (Gordon féle vereségmentes konfliktuskezelő módszer)
  • konfrontatív eszközök (pl. szembesítés, tükörtartás)
  • akcióorientált technikák (pl. szerepcsere, két szék technika, Bono féle 6 kalap módszer)
  • mediációs eszközök (közvetítő szerepe van a coach-nak a konfliktusban álló személyek között)
  • NLP (neuro-lingvisztikus programozás): az emberi kiválóság modellezése
  • önismeretet fejlesztő módszerek (pl. gondolati napló, boldogság-siker görbe)
  • team coaching eszközök.